Viața Fără Proști

Viața Fără Proști

Viața fără Manipulări Prostești. Joi, 28 august

bogdan stoica's avatar
bogdan stoica
Aug 28, 2025
∙ Paid

Ce ți-am zis ieri? Ți-am zis că zboară timpul de nu știi când se face vineri? Na, că-i joi! Ce-ai făcut pentru tine săptămâna asta? Țe, țe, hai, spune, țe!

Get 30% off a group subscription

SUMAR:

ANTI-MANIPULARE

  • La cine ajunge Omagiul lui Ceaușescu, cea mai faimoasă carte din comunism

  • Trei manipulări din presa de ieri și explicația pentru care ți-au fost aplicate

  • Patru exemple de risipă și clientelism politic endorsate de Bolojan.

  • Situația în care Pachetul Doi ar putea să nu se aplice

COOLT ÎN CAP

  • Zexe deschide un restaurant la Ploiești

  • Cum arată o legitimație ALACI interbelică

  • Promoție la șampanie din Bucureștii anilor 30

  • O știre din Careiul anilor 1900 despre copiii care fumau

  • Ce este heteropesimismul, noul delir woke al anului 2025

SMART LIVING

  • Un curs ultra-scurt de chiromanție

  • Cum își insultă copiii mamele la mall

  • Cum ajung bărbații să-și înșele soțiile

  • Legătura dintre Alzheimer și acizii grași omega.

  • Cum folosești orzul pentru combaterea ridurilor

  • Ce ONG aș face ca să iau sigur o tonă de finanțări

Give a gift subscription

Așa arată Zexe Ploiești, care se deschide mâine. Ieri mi-am adus aminte de vremurile bune și am intrat în curte, am salutat pe lume, am dat o tură în beci, în bucătărie, mimând că mă uit după ceva, apoi în salonul principal. Arată cum trebuie. Sunt fan Zexe București, n-am mâncat decât bine la ei. Iar locul în care au deschis a mai găzduit două restaurante în care am mâncat bine. Vedem.

Iar așa arată o sabie tracică, descoperită acum câteva luni și restaurată de bulgari. Oameni pe care-i știu zic că România are în muzee piese muuult mai mișto, descoperite și acum 20 de ani, pe care nimeni nu le arată publicului. Cum să mai sugerezi în zilele noastre că dacii erau o civilizație mișto? Vrei să-și piardă Oana Țoiu discursurile?

Ieri am înțeles cum ajung unii bărbați să-și înșele femeile. Și eu și cuplul mergeam spre Mega, dar din sensuri opuse. Ca și mine, erau în haine de casă. La un moment le iese în cale o pisi într-o super rochie roșie. Schimbă câteva cuvinte cu amândoi, cei doi răspund și sunt numai zâmbet. Apoi pisi pleacă, iar cei doi continuă să meargă spre mine. Ea nu mai zâmbește, ba chiar are o grimasă. Zice ceva, zice și ăla ceva, iar tipa se oprește și începe să-l certe. Cam așa:

Băi, mi se pare atât de trist. Ce vină avea el că aia arăta mai bine decât ea? Nu trebuia să vorbească cu ea? La ce-ți folosește discuția în stradă, dacă problema ta e că ești nesigură? Cui folosește o scenă în stradă? Cum morții mă-sii să mai iei în serios o femeie care te umilește în public?

Te rog să nu mă amesteci cu ăia care glorifică bărbații și critică femeile doar pentru că le-a murit pula. Am scris/spus tot timpul că femeile sunt specia superioară iar bărbații doar niște mamifere mediocre, uneori de treabă. Dar când ai un bleg cuminte, cum era ăsta, nu-l fute ca un plutonier de miliție, din toate motivele posibile. Că pleacă după aia, ai văzut ce țâțe avea, și pe urmă dai de un bou violent, sau care joacă la păcănele.

Apropo de umilit: Ieri, când mi-am luat acel fabulos radio de șaijdălei, am intrat în două magazine de încălțări, căutând ceva maro și sport. Magazinele erau pline de bașcheți la 800-1000 de lei perechea și de copii cu părinți mișunând printre afișele back to school. La doi pași de mine, o fetiță îi zice maică-sii: “Taci, că ești proastă, nu ăia se poartă!”. Iar maică-sa a tăcut. Eu am găsit niște scheciărși, dar n-aveau mărimea mea. Am plecat gândindu-mă în care din oale m-ar fi fiert mama dacă-i spuneam “ești proastă”: în aia roșie, de ciorbă, sau în căzănelul pentru miel, oaie, etc?

Și pentru că am amintit perioada aia, e timpul să vă spun cine a câștigat Omagiul: ștefancătălinpunctepunctearondyahoo.com. Să facă bine să-mi trimită o adresă și un mobil, pentru curier. Dacă se mișcă cu talent, azi pleacă, mâine ajunge.

Iar acum, să revenim la știrile care te-au speriat ieri. Câtă energie s-a aplicat! Ce recoltă bogată de manipulări, nu?

Un român l-a atacat pe un livrator și i-a spus să se întoarcă în țara lui, vedeți ce face AUR?

Atacatorul era un puștan cordit care a filmat tot pentru a aduna și el niște vizualizări pe Tiktok. Când fugea de polițist striga livratorului “scuze, frate!” în loc de sloganuri xenofobe. Per total, a fost o știre superutilă ca tu să nu fii atent că ți se măresc impozitele pe proprietate cu 70%.

Pro-rușii au vrut să oprească manifestația din Chișinău de Ziua Moldovei și să oprească coloana cu care venea Macron, dar au fost prinși.

O pulă. Au fost înregistrați unii care voiau să se amestece în mulțime, la un moment dat să elibereze niște baloane și să strige “rușine”. Probabil că dacă nu le mergea cu baloanele urmau să joace șotron. Dar și asta a fost o știre super pentru ca tu să nu observi că magistrații rămân la pensii medii de 25.000 de lei net pe când mă-ta va plăti cass la pensia ei de sub 5.000 de lei.

Scandal, Nicușor Dan vrea să pună la servicii oameni care merg la biserică și vor o Europă a națiunilor.

Nu e nici un scandal, legea prevede că președintele propune șefi de servicii, nu Grindeanu sau Bolojan. Și asta a fost o știre care să te facă să ignori că România e în deficit mai mare decât era înainte de Bolojan.

Per total, se lucrează intens pe căpuțul tău, să nu cumva să observi că ești sărăcit deliberat, în numele unor obiective care nu sunt atinse și ți se indică niște oameni și grupuri despre care să crezi că sunt cauza problemelor tale, în condițiile în care clientela de partid rămâne bine mufată la banul public. Ai mai jos două exemple elocvente și două răutăcioase.

Keep reading with a 7-day free trial

Subscribe to Viața Fără Proști to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.

Already a paid subscriber? Sign in
© 2026 bogdan stoica · Privacy ∙ Terms ∙ Collection notice
Start your SubstackGet the app
Substack is the home for great culture